Islandia: Kraina ognia i lodu

Islandia to kraj rozległych pól lawy, gorących źródeł i lodowców, ale to nie znaczy, że wszystko jest tu szare. W rzeczywistości naturalne piękno wyspy jest więcej niż wystarczającym powodem, by ją odwiedzić. Zachwycające dzikie tereny Islandii to tylko jeden z wielu powodów, dla których warto zakochać się w tym kraju.

Co zobaczyć na Islandii

Islandia słynie z niekończących się pól lawowych. Najsłynniejszym z nich jest Park Narodowy Þingvellir, gdzie w 930 r. odbył się pierwszy na świecie parlament. Krajobraz jest surrealistyczny, z niekończącymi się równinami lawy i klifami z szarymi skałami. Inne popularne miejsca, w których można zobaczyć podobny krajobraz, to Sólheimasandur i Seljavellir.

Błękitna Laguna i Gullfoss to dwa, chyba najsławniejsze, punkty Islandii. Błękitna Laguna to jeden z najbardziej spektakularnych widoków na świecie. Jest najbardziej znanym i łatwo dostępnym gorącym źródłem w Islandii. Choć jest wyjątkowo popularna wśród turystów, z jej wody korzystają także miejscowi, którzy wierzą, że ma ona wiele właściwości zdrowotnych. Z kolei Gullfoss to potężne wodospady o wysokości 21 m. To punkt obowiązkowy do zobaczenia w Islandii.

Islandia jest domem dla wielu wulkanów. Najpopularniejszym z nich jest wulkan Eldborg, znajdujący się w południowo-wschodniej części kraju. Wulkan ten jest przepiękny, z czerwonymi polami lawy i zielonymi lasami. W południowo-zachodniej części kraju znajduje się inny cud wulkaniczny — sandur Gjálp. Sandur to morze czerwonego piasku, które wygląda jak coś z filmu science fiction.

Krąg lodowcowy Hvanngusuhorn to jedno z najpiękniejszych miejsc na Islandii. Lodowiec Svartisen wyrzeźbił tu niemal idealny pierścień górski, którego ukoronowaniem jest Góra Svartisen. Jeśli odwiedzisz Islandię zimą, możesz zobaczyć, jak lodowiec zamienia się w rzekę lodu, co jest równie pięknym widokiem.

Gdzie pojechać na Islandię

Południowe Wybrzeże Islandii, od Myvatn po stolicę Reykjavik, jest prawdopodobnie najczęściej odwiedzanym miejscem w tym kraju. Na południowym wybrzeżu znajduje się malownicze miasto Myvatn, obszary geotermalne Dimmuborgir i Askja, a także plaże z czarnym piaskiem Selfoss, Fjallabak i Skarfabakka.

Fiordy Zachodnie, obszar biegnący równolegle do wybrzeża południowego, to kolejny popularny cel podróży. Znajduje się tam lodowiec Langjokull i niesamowity wodospad Gullfoss.

Highlands, obszar w głębi kraju, jest rzadziej odwiedzany niż Południowe Wybrzeże i Fiordy Zachodnie. Na Wyżynę składają się krajobrazy bogatych, zielonych lasów, zapierające dech w piersiach każdego turysty.

Wybrzeże Północne jest rzadziej odwiedzane niż Wybrzeże Południowe i Fiordy Zachodnie, ale jest kolejnym cudem natury, pełnym piękna i przygód. Od półwyspu Reykjanes po koło podbiegunowe, to miejsce, w którym można odkryć dziką stronę Islandii.

Region Stołeczny to miejsce, do którego należy się udać, jeśli chce się zobaczyć to, co najlepsze w Islandii miejskiej. Miasto Reykjavik zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a okoliczne tereny są pełne naturalnego piękna.

Południowo-zachodnia Islandia to nowość na liście miejsc, które trzeba odwiedzić na Islandii. W południowo-zachodniej części kraju znajduje się piękna lodowcowa laguna Jokulsarlon, a góry w tym regionie należą do najwyższych w kraju.

Podsumowanie

Islandia nie jest podobna do żadnego innego kraju, który kiedykolwiek odwiedzisz. Naturalne piękno tego kraju jest prawie wystarczające, abyś zakochał się w tym miejscu, a historia Wikingów czyni go jeszcze bardziej interesującym. Jeśli masz okazję odwiedzić ten kraj, nie przegap tych rzeczy, które warto zobaczyć i zrobić w Islandii.

Autorka

Nazywam się Aneta Jankowska i lubię pisać. Od zawsze cieszyło mnie pisanie, dzięki temu się relaksowałam i rozwijałam. Uwielbiam czytać. Myślę, że dzięki temu staję się lepszą pisarką i blogerką. Ten serwis tworzę z potrzeby serca. Przy niektórych tekstach współpracowałam z innymi autorami, posiłkując się ich wiedzą i doświadczeniem. Mam nadzieję, że mój serwis przypadnie Ci do gustu. Pozdrawiam, Aneta

View all posts by Autorka →