Z czym kojarzy nam się Malta? To wyspa położona w niedalekiej odległości od południowych Włoch. Z ponad 300 dniami pełnymi słońca, szacuje się, że jest to jedno z bardziej słonecznych miejsce w Europie.
Spis treści
Choć mnogość słonecznych dni latem czyni krajobraz Malty dość pustynnym, to jest to nieliczne miejsce w Europie, które pozostaje zielone przez cały rok. Młodsze pokolenie może nie pamiętać, że jest to była kolonia brytyjska. Spod władzy monarchii brytyjskiej Malta uniezależniła się w 1964 roku.
Malta – nie wyspa, a archipelag
Wielu z nas może nie zdawać sobie z tego sprawy, że Matla jako kraj to tak naprawdę zespół trzech sąsiadujących wysp. Obok największej wyspy Malta zlokalizowana jest średnia wyspa Gozo oraz najmniejsza Comino. Wyspy od siebie dzieli około półgodzinny rejs promem. Gozo będzie idealnym celem podróży, jeśli szukamy miejsca, gdzie wypoczniemy w bardziej wiejskiej atmosferze. Nie czuć tam pośpiechu i pomimo mieszkania w mieście może zdarzyć się, że o świcie zbudzi nas pianie koguta. Comino to malutka wyspa, która idealnie nadaje się na jednodniową wycieczkę do przepięknej Błękitnej Laguny. Poza nią nie znajdziemy tam wiele, oficjalne informacje podają, że Comino na stałe zamieszkują całe dwie osoby.
Tyle zabytków, że głowa mała
Malta to stosunkowo mała wsypa. Żeby bardziej uzmysłowić sobie jej rozmiar, wyobraźmy sobie, że cała wyspa jest mniejsza od powierzchni Krakowa. Na tak malutkiej przestrzeni, znajdziemy zarówno mnogość krajobrazów, jak i wiele zabytków. Polecamy wybrać się na majestatyczne klify, rajskie plaże albo zobaczyć jak wydobywa się sól w jednej ze śródziemnomorskich salin. Miłośnicy architektury również znajdą na Malcie wiele atrakcji. Cała stolica Valletta wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W wielu miejscach na wyspie znajdziemy również jedne z najstarszych budowli na świecie, które wiekiem wygrywają z piramidami.
Boże chroń Maltę
Choć monarchia brytyjska opuściła Maltę w latach sześćdziesiątych, to dalej możemy znaleźć tam wiele jej pozostałości. Językiem urzędowym jest tam angielski i maltański, dlatego nie będziemy mieli większego problemu z porozumieniem się z miejscowymi. W wielu miejscach na wyspie znajdziemy klasyczne londyńskie, czerwone budki telefoniczne (niektóre z nich dalej działają). Szoku też możemy doznać na drodze, ponieważ panuje tam ruch lewostronny.
Malta to doskonały kierunek wyjazdowy praktycznie w ciągu całego roku. Szczególnie polecamy późną wiosnę, ponieważ to właśnie wtedy zobaczymy pełen potencjał roślinności, która porasta całą wyspę. Malta jest członkiem Unii Europejskiej i strefy Schengen, dlatego dostaniemy się tam z dowodem osobistym, a za zakupy zapłacimy w Euro.