Przebarwienia — Koszmar każdej kobiety

Bez względu na to ile mamy lat, przebarwienia na skórze twarzy postarzają. Są większą zmorą dla kobiety niż zmarszczki. One z upływem czasu uszlachetniają i nadają twarzy charakteru oraz uroku. Przebarwienia natomiast nadają twarzy szarości, smutku i nieświeżego wyglądu. Są trudne do usunięcia, ale na szczęście nie jesteśmy w tej sytuacji na straconej pozycji.

Czym są przebarwienia?

Przebarwienia (zmiany pigmentacyjne) to brązowe plamy na skórze. Najczęściej powstają na twarzy, dekolcie i dłoniach. Czyli miejscach najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych. Wpływ promieni ultrafioletowych na powstawanie zmian pigmentacyjnych to najbardziej powszechna przyczyna powstawania przebarwień. Niestety na powstawanie przebarwień mają wpływ zmiany hormonalne zachodzące w naszym organizmie, związane z niektórymi chorobami lub też przyjmowaniem leków hormonalnych, czy leków lub suplementów diety mających właściwości światłouczulające.

Rodzaje przebarwień

Piegi – genetyczne zmiany na skórze, które nasilają się przy nadmiernej ekspozycji na działanie promieni słonecznych.

Rozlane plamy – typowe zmiany hormonalne lub zmiany związane z nadużywaniem kąpieli słonecznych.

Zmiany pozapalne – zmiany powstające w miejscach wcześniejszych uszkodzeń skóry, są to najczęściej zmiany powstałe po przejściu ciężkiego trądziku albo zmiany w miejscu urazów mechanicznych.

Plamy starcze – zmiany najczęściej na dłoniach, twarzy i dekolcie, powstające z upływem lat.

Jak zapobiegać powstawaniom przebarwień?

Można rzec, że mądry Polak po szkodzie. Ale taka jest prawda, niestety dopiero dzisiaj świadomość społeczna jest na tyle duża, że wiemy, że nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne szkodzi naszej skórze. Jeszcze 2-3 dekady wstecz, podczas kąpieli słonecznych na plaży, młode dziewczyny smarowały ciało preparatami przyspieszającymi opalanie. Aż strach wspomnieć co działo się w osiedlowych solariach. Nieświadome szkód, jakie sobie czynią, cały kalendarzowy rok kobiety podtrzymywały letnią opaleniznę. Na szczęście dzisiaj mamy już dużą świadomość i wiemy, że nadmiar słońca szkodzi. Żeby cieszyć się zdrowym i atrakcyjnym wyglądem na każdym etapie życia, wystarczy z umiarem zażywać kąpieli słonecznych oraz we właściwy sposób chronić skórę. Pomagają w tym kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi. Im wyższy indeks na preparacie przeciwsłonecznym, tym dłuższa ochrona przed promieniowaniem.

Jak pozbyć się przebarwień?

Na szczęście nie jesteśmy bezsilne i istnieją rozwiązania, które pomogą w rozwiązaniu problemu uciążliwych przebarwień. Domowe sposoby polegające na smarowaniu plam sokiem z cytryny raczej się nie sprawdzają. Kosmetologia i medycyna w ostatnich latach prześcigają się w wynajdywaniu nowych rozwiązań pomagających w likwidacji powstałych przebarwień. Zatem najwłaściwszym rozwiązaniem jest wizyta w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym lub w cięższych przypadkach u lekarza dermatologa. Specjaliści dobiorą odpowiednie preparaty lub leki, które pomogą pozbyć się problemu, w takie w których występuje witamina C.

Profilaktyka

Pamiętajmy o jednym. Pewnie nie da się zupełnie uniknąć przebarwień, ale dzięki właściwemu postępowaniu możemy problem zminimalizować. Pomoże w tym odpowiednia profilaktyka. Unikanie nadmiernych kąpieli słonecznych oraz używanie odpowiednich produktów ochronnych zminimalizuje możliwość powstawania przebarwień. Tym samym, dla zachowania atrakcyjnego wyglądu nie będziemy narażeni na stosowanie uciążliwych i kosztownych kuracji kosmetologicznych lub medycznych.

Autorka

Nazywam się Aneta Jankowska i lubię pisać. Od zawsze cieszyło mnie pisanie, dzięki temu się relaksowałam i rozwijałam. Uwielbiam czytać. Myślę, że dzięki temu staję się lepszą pisarką i blogerką. Ten serwis tworzę z potrzeby serca. Przy niektórych tekstach współpracowałam z innymi autorami, posiłkując się ich wiedzą i doświadczeniem. Mam nadzieję, że mój serwis przypadnie Ci do gustu. Pozdrawiam, Aneta

View all posts by Autorka →