Czy warto mieć rośliny doniczkowe w domu?

Tych, którzy kochają rośliny, przekonywać nie trzeba. Dlatego też poniższy tekst ma przekonać tych nieprzekonanych. Jak zapytać kogoś, kto nie ma kwiatów w domu, dlaczego nie ma kwiatów w domu, argumenty lecą jak z rękawa. Bo nie ma ręki do kwiatów, bo trzeba je podlewać albo trzeba wiedzieć, kiedy nie podlewać, bo śmiecą, bo śmierdzą, bo są w domu dzieci i zwierzęta, a niektóre kwiaty bywają trujące, i tak dalej i tak dalej…

Dlaczego warto mieć kwiaty w domu?

Nie taki diabeł straszny jak go malują. Warto przemyśleć, czy posiadanie roślin w domu przysporzy pożytku, czy tylko obowiązku. Jeśli dostrzeżemy w kwiatach urok, one odwdzięczą się nam, uszlachetniając wnętrze naszych mieszkań.

Kilka powodów, dla których warto mieć kwiaty w domu.

Bo są piękne.

Rośliny bezapelacyjnie są piękne. Czy te małe, czy te duże, czy kwitnące, czy te, które posiadają tylko liście. Absolutnie wszystkie kwiaty mają w sobie coś. Oczywiście można wieść spory, który kwiat jest ładniejszy, ale po co. Warto kierować się własnym poczuciem estetyki i wybrać taki, który nam się najbardziej podoba.

Bo dekorują nasze wnętrza.

Przeważnie uwielbiamy otaczać się pięknem. Rywalizujemy ze znajomymi w tym jak wygląda nasz dom czy mieszkanie. Kwiaty w tej walce czynią nas wygranym. Oprócz pięknych mebli, efektownych obrazów kwiaty ze swoim ponadczasowym zielonym kolorem chyba najbardziej upiększają pomieszczenia, w których przebywamy na co dzień.

Bo oczyszczają i odświeżają powietrze.

Nie wszystkie rośliny mają identyczne właściwości. Są takie, które mają intensywny zapach i odstraszają owady, ale są też takie, które również ze względu na swój intensywny zapach przyciągają owady. Trzeba uważać przy wyborze roślin i dobierać je tak, żeby korzystać z ich wyjątkowych właściwości. Bez względu na to, z jaką rośliną mamy do czynienia, wszystkie kwiaty poprawiają mikroklimat w naszych wnętrzach. Są naturalnymi maszynami produkującymi tlen i pochłaniającymi dwutlenek węgla. Właściwie pielęgnowane przyczyniają się utrzymywania odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Wszystko to sprawia, że nie zdajemy sobie sprawy, że tak zwyczajne kwiaty mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

Poprawiają nastrój.

Prawda obiektywna mówi, że zielony kolor poprawia nastrój i uspokaja. Dlaczego więc pozbywać się możliwości korzystania z dobrodziejstwa wpływu roślin na nasze samopoczucie. Najlepsi projektanci wnętrz, urządzają je tak, by były przyjazne dla człowieka. Wnętrze pełne kwiatów, oprócz czystego powietrza daje nam poczucie harmonii i spokoju.

Przydatne w kuchni.

Kolejne argumenty są nie do pobicia. Czymże byłaby nasza kuchnia, gdyby nie rośliny. Rośliny, czyli zioła, które na co dzień używamy do poprawiania smaku naszych potraw. Najprościej jest założyć swój własny ogródek na kuchennym parapecie. Bazylia, mięta, oregano, rozmaryn i inne przyprawy z powodzeniem można uprawiać w warunkach domowych. Oprócz pożytku, dzięki mieszance zapachów i pięknemu wyglądowi nadadzą naszej kuchni niebanalnego charakteru.

Kwiaty moje hobby.

Być może po kupieniu pierwszej roślinki do domu nie rozmiłujesz się w uprawie roślin. A może jednak stanie się inaczej i staniesz się miłośnikiem roślin domowych. Może wyspecjalizujesz się w uprawie jakiś szczególnych gatunków, albo będziesz przynosić do domu, co Ci się spodoba i eksperymentować w uprawie, przesadzając, rozmnażając, ukorzeniając. Jedno jest pewne, jeśli pierwsza próba uprawy się nie uda, nie warto się poddawać. Warto spróbować z inną roślinką. Nie wszystkie kwiaty są jednakowa łatwe w uprawie. Ale jeśli już twoje wymarzone kwiaty zaczną pięknie rosnąć, będzie to Twój powód do dumy. Przecież to twoje własnoręczne dzieło. Powodzenia. Twoja mała uprawa kwiatów może być Twoim hobby.

Odrobina ostrożności.

Zanim zdecydujemy przynieść jakąkolwiek roślinę do domu, upewnijmy się, jakie ma właściwości. Wiele spośród przepięknych roślin jest trujących. Jeśli mamy w domu małe dzieci lub zwierzęta, wyeliminujmy ryzyko i nie przynośmy do domu roślin, które mogą zaszkodzić naszym pociechom czy pupilom. Mimo że mamy oczy dookoła głowy, to nie mamy gwarancji, że nasza roślinka nie zostanie skonsumowana przez dzieci, czy też łakomego kota, czy żółwia.

Autorka

Nazywam się Aneta Jankowska i lubię pisać. Od zawsze cieszyło mnie pisanie, dzięki temu się relaksowałam i rozwijałam. Uwielbiam czytać. Myślę, że dzięki temu staję się lepszą pisarką i blogerką. Ten serwis tworzę z potrzeby serca. Przy niektórych tekstach współpracowałam z innymi autorami, posiłkując się ich wiedzą i doświadczeniem. Mam nadzieję, że mój serwis przypadnie Ci do gustu. Pozdrawiam, Aneta

View all posts by Autorka →