Alkoholik wysokofunkcjonujący – kim jest?

Alkoholik wysokofunkcjonujący – kim jest?

Alkoholik wysokofunkcjonujący to alkoholik, który potrafi utrzymać swój sukces życiowy, mimo wpływu alkoholu. Często są to pracownicy dużych korporacji, prawnicy, wzorowi szefowie i pracownicy. Osoby te są w stanie pracować pod wpływem alkoholu, nie wykazując żadnych zewnętrznych oznak odurzenia przy jednoczesnym intensywnym piciu. Alkoholicy wysokofunkcjonujący są w stanie kontynuować swoje codzienne, normalne życie, nie pokazując, że cierpią na chorobę alkoholową. Może to być niebezpieczne, ponieważ sami mogą myśleć, że są w stanie kontrolować swoje picie. W rzeczywistości ich picie może wymykać się spod kontroli i narażać ich na poważne problemy zdrowotne.

Co wyróżnia osobę cierpiące na HFA?

Osobę cierpiącą na HFA (High-Functioning Alcoholism) można odróżnić od alkoholika na kilka sposobów. Po pierwsze, ma ona znacznie większe poczucie stabilności i kontroli nad swoim piciem niż „tradycyjny” alkoholik, który pije w nadmiarze. Po drugie, osoba cierpiąca na HFA może nawet nie sprawiać wrażenia osoby z problemem alkoholowym, ponieważ często może ukrywać swoje zmagania z piciem za maską sukcesu i szacunku. Oznacza to, że podczas gdy alkoholik wybrałby trzeźwość, gdyby miał wybór, osoba cierpiąca na HFA może nie dać się tak łatwo przekonać, ponieważ wierzy, że jej picie jest pod kontrolą. Ta różnica jest tym, co odróżnia osoby cierpiące na HFA od tych z typowym uzależnieniem od alkoholu.

Jak rozpoznać alkoholizm wysokofunkcjonujący, czyli alkoholik „z klasą”

Alkoholizm wysokofunkcjonujący (HFA) jest terminem używanym do opisania alkoholika, który może pozornie utrzymać zdrowy styl życia, podczas gdy pije alkohol w nadmiarze. Ważne jest, aby rozpoznać ten typ uzależnienia, ponieważ może być on niezwykle niebezpieczny. Oznaki i objawy alkoholizmu wysokofunkcjonującego mogą obejmować picie w samotności, poczucie winy lub wstyd z powodu nawyków związanych z piciem, kontynuowanie picia pomimo konsekwencji. Dodatkowo osoby uzależnione mogą wykazywać oznaki zaprzeczania, minimalizując problem lub twierdząc, że alkoholizm wysokofunkcjonujący nie jest prawdziwy. Osoba cierpiąca na HFA może wydawać się skuteczna na zewnątrz, ale w głębi duszy walczy z nadużywaniem „procentów”.

Leczenie wysokofunkcjonujących alkoholików – jak pomóc wyjść z HFA?

Alkoholicy wysokofunkcjonujący (HFA) to osoby, które utrzymują udany styl życia, mimo że mają ciągły problem z alkoholem. Osoby te mogą być prawnikami, nauczycielami czy lekarzami i o ile ich zachowanie nie ulegnie zmianie, wykrycie problemu alkoholowego może być trudne. Alkoholizm jest poważnym uzależnieniem, które wymaga profesjonalnego leczenia uzależnień i terapii, aby pomóc w zwalczaniu jego szkodliwych skutków. Różne formy terapii, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, doradztwo grupowe i programy 12 kroków mogą pomóc HFA w przezwyciężeniu ich alkoholizmu i przejęciu kontroli nad swoim życiem ponownie. Jak w przypadku każdej innej formy leczenia uzależnień, ważne jest, aby alkoholik był otwarty na swój stan, aby otrzymać niezbędną pomoc i wsparcie od bliskich w celu osiągnięcia pełnego wyzdrowienia.

Autorka

Nazywam się Aneta Jankowska i lubię pisać. Od zawsze cieszyło mnie pisanie, dzięki temu się relaksowałam i rozwijałam. Uwielbiam czytać. Myślę, że dzięki temu staję się lepszą pisarką i blogerką. Ten serwis tworzę z potrzeby serca. Przy niektórych tekstach współpracowałam z innymi autorami, posiłkując się ich wiedzą i doświadczeniem. Mam nadzieję, że mój serwis przypadnie Ci do gustu. Pozdrawiam, Aneta

View all posts by Autorka →